banner313
banner318

HÜDAOĞLU, TIP-İŞ VE TİCARET ODASI’NI ZİYARET ETTİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Suphi Hüdaoğlu, seçilmeleri halin

HÜDAOĞLU, TIP-İŞ VE TİCARET ODASI’NI ZİYARET ETTİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Suphi Hüdaoğlu, seçilmeleri halin

23 Mart 2013 Cumartesi 15:49
HÜDAOĞLU, TIP-İŞ VE TİCARET ODASI’NI ZİYARET ETTİ

 Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Suphi Hüdaoğlu, seçilmeleri halinde başta Surlariçi olmak üzere Haspolat ve Sanayi bölgesine sağlık ocağı açacaklarını söyledi.

TDP LTB Başkan adayı Suphi Hüdaoğlu, seçim ziyaretleri çerçevesinde Belediye Meclis Üyesi adayları, Genel Sekreter Cemal Özyiğit, Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto ve MYK Üyesi Gülçin Erkmen ile birlikte Tıp İş’i ve Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

Hüdaoğlu, çalışanların haklarına yapılan müdahalelere karşı mücadele eden örgütlerin başında gelen Tıp İş ile “örnek çalışmaları ve direnişi” nedeniyle gurur duyduklarını söyledi. Barış, adalet, demokrasi ve çağdaşlaşma gibi olgularda Tıp İş ile aynı yolu yürüdüklerini belirten Hüdaoğlu, bu mücadelenin güçlenmesinin, aynı zamanda toplumun kazanması anlamına geleceğini vurguladı.

LTB’de de demokrasi açısından büyük aksaklıklar bulunduğunu belirten Hüdaoğlu, mali ve idari yapılanmanın şart olduğunu söyledi. Hüdaoğlu, adil ve şeffaf olacaklarını yineledi.

Başta Surlariçi olmak üzere Haspolat ve Sanayi Bölgesi’ne sağlık ocağı açma düşünceleri olduğunu söyleyen Hüdaoğlu, bu projelerle birlikte devlet hastanesinin yükünün de büyük oranda azalacağını; bölge insanları için kolaylık getirecek Sağlık Ocağı’nda bir çocuk hekimi, bir kadın doğum uzmanı ve bir de dahiliye uzmanı olmasını öngördüklerini belirtti.

Gıda güvenliği ve su güvenliği projelerini de yineleyen  Hüdaoğlu, Kuzey Kıbrıs’ta son zamanlarda özellikle kanser vakalarında artış olduğuna dikkat çekerek, “Gıda güvensizliği varsa, şebekeden akan su pis ise, yer hava toprak zehirli ise, sağlıklı olmak mucize olur” diye konuştu.

KTTO ZİYARETİ

Hüdaoğlu, KTTO’yu ziyaretinde de, gıda güvenliği konusunda, birçok ülkede 1950’li yıllardan itibaren önemli ilerlemeler sağlandığını, 20yılından itibaren Türkiye’de de uygulamaya konduğunu, ancak, Avrupa Birliği toprağı olmasına rağmen Kuzey Kıbrıs’ta halen büyük sorunlar yaşandığını anlattı.

banner317
Bir başka önemli konunun ise kayıt dışılık olduğunu dile getiren Hüdaoğlu, bir kente kayıt dışılığın gelmesi halinde, ya diğer işletmeleri de kayıt dışılığa ittiğini, ya da iflasa sürüklediğini belirterek, Lefkoşa’da kayıt dışılığa son vereceklerini söyledi.

TDP LTB Başkan adayı Hüdaoğlu, uluslararası kulvarda mücadele eden Ticaret Odası’nın, uluslar arası tanınmışlık açısından LTB ile benzer özellikleri taşıdığını belirtti ve “Ancak, bütün dünyaya açılması gereken LTB maalesef arka bahçeye çevrildi. Bu nedenle de komaya sokuldu” dedi. Hüdaoğlu, adil ve şeffaf yönetim, idari ve mali disiplin sözünü yineleyen ve bunlar olmazsa LTB’nin çıkmazdan kurtulmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

LTB’nin 200 milyona yakın borcu olduğunu söyleyen Hüdaoğlu, “Bu borcu 1+4 yıllık bir planlama ile kapatacağız. Ziraat Bankası, AB Kalkınma Bankası veya Kuzey Avrupa Fonu gibi fonlardan yararlanarak, uygun bir kredi ve adil bir yapılanma ile bu borcu kapatacağız” dedi. LTB’nin tahsil etmesi gereke oranın sadece %25’ini tahsil edebildiğini, bunu %80’lere çıkaracaklarını, böylece gelirlerin 2-3 katına çıkacağını söyleyen Hüdaoğlu, çalışanların maaşlarının ve yatırımlarının bu şekilde garanti altına alınacağını söyledi.

LTB’nin geçmiş dönemde haşere ile mücadele adı altında 6 aylık bir dönem için 1 milyon liralık hizmet alımı yaptığını iddia eden Hüdaoğlu, “Ancak, kullanılan kimyasallar insan sağlığına zararlıdır. Kanser yapan, şeker hastalığına ve kısırlığa yol açan türdendir. LTB vatandaşlardan sağlık vergisi adı altında topladığı paralarla döndü vatandaşları zehirledi. Biz göreve geldiğimiz günden itibaren buna son vereceğiz” dedi.

Göreve gelmeleri halinde “Akil İnsanlar Meclisi” oluşturacaklarını, muhtarların otomatik üye olacaklarını, Ticaret Odası gibi örgütlerin de 2 temsilcisini bu meclise davet edeceklerini söyleyen Hüdaoğlu, “Lefkoşa’nın ortak aklını birlikte bulacağız” dedi.

CEMAL ÖZYİĞİT

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit de, Kıbrıs Türkü’nün simgesi olan ve uluslar arası alanda 55 yıllık tanınmışlığı olan LTB’nin kötü yöneticiler tarafından batağa sürüklendiğini; Kıbrıs Türkü’nün yüz akı olan bir kurumun dibe vurdurulduğunu belirterek, UBP’li 7 meclis üyesinin istifa etmemesini “siyasi ahlaksızlık” olarak niteledi.

Özyiğit, LTB özelinde yaşananlara TDP olarak duyarsız kalmaların mümkün olmadığını ve gerek meslek gerekse de Tabipler Birliği başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalar ile halkın takdirini topladığını belirttiği Dr. Suphi Hüdaoğlu ve 15 “pırıl pırıl insanla” yola çıktıklarını söyledi. Özyiğit, gerek Ticaret Odası Başkan ve yöneticileri, gerekse de üyelerinden, Lefkoşa ile LTB’yi yeniden ayağa kaldırmak için  Suphi Hüdaoğlu ve ekibine destek talebinde bulundu.


        

Son Güncelleme: 23.03.2013 15:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner253

banner211

banner278

banner226

banner301

banner290

banner319

banner305

banner223

banner184