banner313

DENKTAŞ: “KIBRIS SORUNUNUN SİYASİ YAKLAŞIMLARLA DEĞİL EKONOMİK YAKLAŞIMLARLA ELE ALINARAK SONUÇLANDIRILMASININ FAYDASINI HER İKİ TARAF EŞİT ŞEKİLDE YAŞAYACAKTIR”

"REEL POLİTİK SONUCA ULAŞMA ZAMANININ GELDİĞİNİ HAYKIRIYOR”

DENKTAŞ: “KIBRIS SORUNUNUN SİYASİ YAKLAŞIMLARLA DEĞİL EKONOMİK YAKLAŞIMLARLA ELE ALINARAK SONUÇLANDIRILMASININ FAYDASINI HER İKİ TARAF EŞİT ŞEKİLDE YAŞAYACAKTIR”

"REEL POLİTİK SONUCA ULAŞMA ZAMANININ GELDİĞİNİ HAYKIRIYOR”

23 Mart 2013 Cumartesi 14:46
DENKTAŞ: “KIBRIS SORUNUNUN SİYASİ YAKLAŞIMLARLA DEĞİL EKONOMİK YAKLAŞIMLARLA ELE ALINARAK SONUÇLANDIRILMASININ FAYDASINI HER İKİ TARAF EŞİT ŞEKİLDE YAŞAYACAKTIR”

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) yeni lideri Anastasiadis’i, Kıbrıslı Türklerin haklarına saygılı davranmaya ve bugünkü gerçeklerden hareket ederek her iki halkın lehine olacak şekilde meselenin sonuçlandırılmasına katkı koymaya çağırdı.

Denktaş, yaptığı yazılı açıklamada, Anastasiadis’in geçmiş yaklaşımlarını ve Annan Planına “evet” kampanyası yapmış olmasına rağmen “hayır oylarına saygılıyım” sözlerini de hatırlatarak, “Kıbrıs sorununun karşılıklı saygıya dayalı bir yaklaşımla ele alınarak, aradan geçen bunca süreden sonra siyasi yaklaşımlarla değil ekonomik yaklaşımlarla ele alınarak sonuçlandırmanın faydasını her iki taraf eşit şekilde yaşayacaktır. Bu gerçeğin anlaşılması ve politikaların da bu gerçeğe uygun şekilde geliştirilmesi gereğini hatırlatmak isterim” dedi.

“RUMLARLA EMPATİ YAPABİLİYORUZ”

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin genelde ekonomik, özelde bankacılık sektöründe karşılaştığı sorunların Kıbrıslı Türklere 2001 yılında yaşadıklarını hatırlattığını belirten Denktaş, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı olarak geçmişte yaşadığımız benzer olayların ne kadar acı verici olduğunu çok iyi bilmekteyiz” diyerek bu nedenle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşları ile empati yapabildiklerini ifade etti.

Serdar Denktaş, bölgede özellikle son 2 yılda yaşanan gelişmelerin, Kıbrıs adasında yaşayan Türk ve Rum halkları olarak artık bir sonuca ulaşma zamanının geldiğini gösterdiğini ifade ederek, tarihi boyunca hep yabancı güçlerin oyun alanı ve oyuncağı haline gelmiş olan Kıbrıs adasında bu duruma son vermenin halkların çıkarına olacağı görüşünü kaydetti.

Kıbrıs adası üzerinde Kıbrıs halklarının  bir sonuca ulaşmadığı sürece her zaman manipülasyona açık olacaklarını da belirten Denktaş şöyle devam etti:

“Yaşanarak görüldüğü üzere zaman hiç kimsenin dostu değildir. Sonuçsuz kalan sorunlar istenmeyen olayların verimli bir üreme alanına dönüşebilmektedir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kendi felsefesi doğrultusunda taraftar edinme çabaları AB ve Rusya örneğinde görüldüğü gibi bir yarar sağlamamıştır. Bu çabalar kısa süreler için başarılı görülse bile bu süreler ihtiyaçlı tarafın zayıf karnının ortaya çıkmasına kadar sürmektedir.

banner317
Aynı şekilde Hristofyas yönetiminin büyük ümitler bağladığı Türkiye  ile İsrail arasındaki soğukluk sayın Netanyahu ile Sayın Erdoğan’ın uzlaşması ile son bulmuştur. Bunun yanında yine taraftar edinme felsefesi çerçevesinde koz olarak kullanılmaya çalışılan hidrokarbon yatakları gelecek için saatli bir bombadan başka bir şey olmayacaktır.”

"REEL POLİTİK SONUCA ULAŞMA ZAMANININ GELDİĞİNİ HAYKIRIYOR”

Niyet beyanlarının artık yeni bir görüşme süreci ile icraata dönüşmesi gerektiğine işaret ederek Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında BM  himayesindeki görüşme sürecinin mümkün olan en erken bir zamanda başlayarak kısa sürede sonuçlandırılması arzusunu ifade eden Serdar Denktaş, şunları kaydetti:

“Bankalarında milli gelirinin 8 katı mevduatı olan Güney Kıbrıs, Almanya’nın tepeden bakan ve aşağılayıcı tavrından kurtulamamıştır. Real politik bizlere artık Kıbrıs adasında bir sonuca ulaşma zamanının geldiğini adeta haykırmaktadır.

Sayın Anastasiadis’le yaptığımız görüşmelerde duyduklarımızdan etkilendiğimizi söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Niyet beyanlarının artık yeni bir görüşme süreci ile icraata dönüşmesi gerekmektedir. Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasındaki BM  himayesindeki görüşme sürecinin mümkün olan en erken bir zamanda başlayarak kısa sürede sonuçlandırılmasını ve evrensel kabul edilebilir bir format izlemesini arzu etmekteyiz.”

Serdar Denktaş, Kıbrıs adası üzerinde iki halkın 1960 yılından beri yaşadıklarının, artık nelerin mümkün olup nelerin mümkün olmadığını çok net bir şekilde ortaya koyduğunu da ifade ettiği açıklamasında, “Bu deneyimleri ışığında ve kararlı liderlerle Kıbrıs sorununu arkamızda bıraktığımızda, ada halkları olarak bizleri çok parlak bir gelecek beklediğini söyleyebiliriz” ifadesini kullandı.

Denktaş, Anastasiadis’e sonunun çözümüne katkı koyması yönünde şu çağrıyı yaptı:

“Bu düşünceler ile GKRY yeni lideri Anastasiedis’e, geçmiş yaklaşımlarını ve Annan Planına evet kampanyası yapmış olmasına rağmen “hayır oylarına saygılıyım”sözlerini de hatırlatarak Kıbrıslı Türklerin haklarına saygılı davranmaya ve bugünkü gerçeklerden hareket ederek her iki halkın leyhine olacak şekilde meselenin sonuçlandırılmasına katkı koymaya  davet ederim.

Kıbrıs sorununun karşılıklı saygıya dayalı bir yaklaşımla ele alınarak, aradan geçen bunca süreden sonra siyasi yaklaşımlarla değil ekonomik yaklaşımlarla ele alınarak sonuçlandırmanın faydasını her iki taraf eşit şekilde yaşayacaktır. Bu gerçeğin anlaşılması ve politikaların da bu gerçeğe uygun şekilde geliştirilmesi gereğini hatırlatmak isterim.”

Son Güncelleme: 23.03.2013 14:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner253

banner211

banner278

banner226

banner301

banner290

banner319

banner304

banner223

banner184