banner386
banner365
banner382

20 Temmuz Barış ve Özgürlük bayramı mesajları...

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı  dolayısıyla,  bazı belediyeler, dernekler ve kurum kuruluşlar, mesaj yayımladı.

19 Temmuz 2020 Pazar 21:14
20 Temmuz Barış ve Özgürlük bayramı mesajları...
banner337

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı  dolayısıyla,  bazı belediyeler, dernekler ve kurum kuruluşlar, mesaj yayımladı.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, KKTC’nin özgürlük ve bağımsızlığa ulaşmasındaki yolun 20 Temmuz’dan geçtiğine vurgu yaptı.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

Sadıkoğlu, Barış Harekâtı’nda gözünü bile kırpmadan canını feda eden şehitler ve mücadele ruhunu bir an olsun kaybetmeyen herkese minnettar olduklarını kaydetti.  Sadıkoğlu şöyle devam etti:

“20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı bizlere gurur ve heyecan vermeye devam ediyor. Bu yıl da 46. yıldönümünü kutluyor olmanın onuru içerisindeyiz. 20 Temmuz tarihi, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kahraman Türk Ordusu’nun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bizleri Rum’un insafına terk etmeyeceğini tüm dünyaya ilan ettiği gündür. Harekât ile birlikte bizi karanlıktan aydınlığa çıkaran, özgürlüğümüze kavuşturan, dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş ve mücadele liderimiz Dr. Fazıl Küçük başta olmak üzere, bu uğurda canını hiçe sayan tüm şehitlerimize ve Kıbrıs Türk Halkının haklı mücadelesini sonuna kadar sürdüren herkese minnettarız.

Bizim için 20 Temmuz demek; şehitlerimizin kanları ile sulanmış vatan toprağı demek, bayrak demek. Ve en önemlisi özgürlük demek. Onun içindir ki; ne bu toprak parçası yok olacak ne de bu bayrak gönlerden inecek. Var olduğumuz sürece, emanetiniz emanetimiz olacak.”

Sadıkoğlu, Kıbrıs Türk halkının 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramını kutladı, huzurlu, sağlıklı ve barış içinde bir yaşam diledi.

TİCARET ODASI

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz de, Kıbrıs Türk halkının, Yunanistan’ın bir parçası haline gelecek bir adada ikinci sınıf yurttaşlar olarak yaşamasını engelleyen, özgürlük ve barış ortamında, kendi kendisini yöneterek yaşamasına olanak veren 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 46’ncı yıldönümünü kutladı.

Deniz, 20 Temmuz Barış Harekatının, Kıbrıslı Rumların en büyük hayali olan enosisi engellemek için başlatılan direnişi taçlandıran mutlu bir sonuç olduğunu ifade ederek, “Bu harekatla birlikte, enosis hayalleri tam anlamı ile yok olmuş; Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum halkları iki ayrı bölgede toplanarak iki bölgeli ve iki toplumlu bir Kıbrıs’ın temelleri atılmıştır. Kıbrıs Türk halkı, bu harekat sayesinde kendi bölgesinde yaşamakta ve kendi kendini yönetmektedir” dedi.

Deniz, Kıbrıs Türk halkının, bugün bir siyasi varlık olarak yaşamasını Barış Harekatı’na borçlu olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Barış ve Özgürlük Bayramı, bizim için en önemli bayramdır. Kıbrıs adasında halen yaşanmakta olan siyasi sorunların çözümlenmesi için elbette bir anlaşmaya ihtiyaç vardır. Kıbrıs Türk halkı, 20 Temmuz Barış Harekatı sonrasında bile, fırsat bulunan her aşamada, Kıbrıs sorununun bir anlaşma ile sonuçlanması için iradesini ortaya koymuştur. Böyle bir anlaşmayı engelleyen taraf, Barış Harekatı’nın sonuçlarını kabullenmeyen ve Ada’nın bütününe sahip çıkmaya çalışan Kıbrıs Rum tarafı ile onu cesaretlendirerek uzlaşmazlığının devam etmesini sağlayan güçlerdir. Bize düşen görev, çok daha iyi ve sorunların üstesinden gelmeyi başaran bir idare oluşturmak ve Kıbrıs Rum halkının, 20 Temmuz Barış Harekatı ile sağlanan gelişmenin geri döndürülemeyeceğini tam olarak anlayabilmesini sağlamaktır.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, bu mücadeleyi sürmeye kararlıdır. Ada’da istikrarı sağlayacak bir anlaşma için olduğu kadar, daha iyi bir yönetim için de mücadele etmeye devam edeceğimizi bu vesile ile bir kez daha tekrarlamak isteriz.

Barış ve Özgürlük Bayramı olarak kutladığımız bu günde, bu günlere ulaşmamız için emek veren insanlarımızı ve bu uğurda canını esirgemeyen şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Barış ve Özgürlük Bayramı, halkımıza; barış ve esenlik içinde yaşamaya devam etmemiz için katkı koyan herkese kutlu olsun.”

KIBRIS SAĞLIK TURİZMİ KONSEYİ

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan da mesajında, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türk halkının siyasi haklarını koruduğuna işaret ederek, Kıbrıs’ta yeni bir anlaşmaya ihtiyaç olduğunu ancak bunu engelleyenin Rum tarafı olduğunun da açık seçik görüldüğünü  ifade etti.

20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleşen harekatın nedeninin; “Kıbrıs Rum tarafının ele geçirdiği bütün olanakları enosis için kullanmak kararlılığı” olduğunu ifade eden Savaşan, “20 Temmuz Barış Harekatı’nın Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhak edilmesini engellediği unutulmalıdır. Bu harekatın esas amacı buydu ve amacına ulaşmıştır” dedi.

20 Temmuz Barış Harekatı’nın Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumların iki ayrı bölgede toplanmasına neden olarak Kıbrıs sorununun şeklini değiştirdiğine de dikkat çeken Savaşan, şunları kaydetti:

“Demokratik hayatımız ve ekonomik refahımız da bu harekatın bir sonucudur. Bugün çeşitli sorunlar ile mücadele ediyor olsak bile, bu kendi kendimizi yönetmemizin bir sonucudur. Barış Harekatı olmasaydı, sorunlarımızın çözümü için mücadele etme olanağımız bile olmayacak; tamamen başkalarına bağımlı, irade ortaya koyma hakkından yoksun insanlar olarak yaşamaya mahkum edilecektik.”

Savaşan, 20 Temmuz Barış Harekatı’nı gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, bu harekatın kararını veren siyasilere ve harekat sırasında şehit düşen ve gazi olan Mücahit ve Mehmetçiklere minnet borçlu olduklarını da belirterek, “Bu kararı alan devlet büyüklerimizi saygı ile anıyor; şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.

KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ

Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Murat Zeki Civelek de, 20 Temmuz Barış Harekâtı ile özgürlüğüne kavuşan Kıbrıs Türk halkının, bir daha geçmişteki acı günlerine geri dönmeyeceğini vurguladı.

Civelek, mesajında şunları kaydetti:

“Askeri başarılar elde edilmesine rağmen ağır bedeller ödenerek kurulan devletimizin, siyasi ve ekonomik başarılarla taçlandırılıp gerçek anlamda zafere ulaşılması gerekmektedir. Bizleri bugünlere kavuşturan ve adadaki güvencemiz olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne şükranlarımızı sunarken bu uğurda canlarını veren aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs Türkü’ne karşı yaptığı ve reva gördüğü zalimliği ve insanlık dışı uygulamaları, hiçbir milletin bir daha yaşamamasını temenni eder, Kıbrıs Türkü’nün bu anlamlı gününü en içten dileklerimle kutlarım.”

MEMUR-SEN

banner341
Memur-Sen Başkanı Akın Manga da, Kıbrıs Türk halkını soykırımdan kurtarıp, barış ve özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 46. Yıldönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Manga, Rumların soykırım ve Yunanistan’ın darbe girişimlerine karşı 1960 Kıbrıs Garanti ve İttifak Anlaşmalarından doğan hukuki hakkını kullanan garantör Türkiye’nin diplomatik girişimlerinden bir sonuç alamayınca 20 Temmuz 1974’te havadan ve denizden Kıbrıs Barış Harekatını başlattığını, 14-16 Ağustos’taki ikinci aşamayla da, Kıbrıs Türk halkının güvenliğinin sağlandığını ve KKTC Devletinin bugünkü sınırlarının çizildiğini anlattı.

Rahmetle andıkları Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan hükümetinin kararıyla icra edilen Kıbrıs Barış Harekatıyla, Rum’lar arasındaki iç savaşın sona erdiğini, Kıbrıs’a barış, Yunanistan’da ise cunta yıkılarak demokrasi getirildiğini ifade eden Manga, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türk Halkı olarak bugünü Barış ve Özgürlük Bayramı olarak kutluyoruz. Tüm Halkımızın Bayramı kutlu olsun. Bizlere bu günleri sağlamak için, canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Anavatanımız Türkiye ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımıza olan, sarsılmaz güvenimizi yeniden vurguluyoruz.”

ULUSAL TÜRK KURULUŞLARI DÜNYA KONSEYİ

Ulusal Türk Kuruluşları Dünya Konseyi Başkanı Hüseyin Macit Yusuf da, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Mesajı yayımladı.

Yusuf, Mukavemetçi Kıbrıs Türkünün varoluş mücadelesinin taçlandırıldığı, özgürlüğüne kavuştuğu 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının, Büyük Türk Milletine ve onun kopmaz ve ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkına kutlu olmasını temenni etti.

Emperyalist güçlerin desteklediği Rum-Yunan ikilisinin adayı Yunan yapma emellerine, eli kanlı EOKA teröristlerinin Megali İdea ve Enosis rüyasına, bu anlamlı günde Mücahit ve Mehmetçiğin zaferiyle son verildiğini ifade eden Yusuf, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türkü asırlardır adada Şehitler vererek,canla,kanla koruduğu müslüman Türk varlığının sonsuza dek bağımsız ve egemen olarak yaşayacağını bu tarihi günde dünyaya ilan etmiştir.Bağımsız Devletimiz KKTC'nin temelleri ve adada iki ayrı devlete dayalı  çözümün coğrafi zemin ve temeli bu şanlı günde atılmıştır. Emperyalist planlarla Kıbrıs’ın Rum - Yunan yapılmasına asla müsaade etmeyeceğimiz bilinmelidir.”

Yusuf, “federasyon amaçlı müzakerelerin çöktüğünü ve artık Kıbrıs Türkünün gündeminden çıkarılması gerektiğini” belirterek, Rum Yunan ikilisi ve dış güçlerin Kıbrıs’ta KKTC ve Türkiye’yi dışlamak istediğini, Kıbrıs Türkünün azınlık haline düşmesini hedeflediğini kaydetti.

Yusuf şunları  ifade etti:

 “Kıbrıs Türkünün self determinasyon-kendi geleceğini belirleme- hakkından taviz verilmeyecektir. Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantörlüğü olmazsa olmazımızdır.

Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 46.yıldönümünü coşkuyla kutladığımız bu gururlu günümüzde,20 Temmuz Mutlu Barış Harekatında canlarını seve seve veren Şehitlerimize, Kahraman Gazilerimize, Mukavemetçi Kıbrıs Türküne, Varoluş Mücadelemizin lideri merhum Dr.Fazıl Küçük'e, Barış Harekatının Başbakanı merhum Bülent Ecevit'e, Başbakan Yardımcısı merhum Necmettin Erbakan’a, KKTC'nin Kurucusu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş'a, Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Anadolu'daki vefakar kardeşlerimize minnet ve şükranlarımı sunarım.”

KIBRIS TÜRK PİLOTLAR DERNEĞİ

Kıbrıs Türk Pilotlar Derneği Başkanı Kaptan Pilot Akay Yılmaz da, 46 yıl önce adaya barış getirmek için yola çıkan Türk askerinin zaferini onurlandıran 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı gururla kutladıklarını belirtti.

Tüm dünyada hayatı kısıtlayan, binlerce cana mal olan salgın hastalık döneminden geçerken, meslekleri gereği en olağanüstü koşullarda çalışmaya ve yaşamaya alışma sürecinde olduklarını belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

“Kıbrıslı Türk pilotlar arasında olumlu ilişkiler ve iş birlikleri geliştirmek, dayanışma içinde olmak amacıyla kurulan Kıbrıs Türk Pilotlar Derneği olarak, 46 yıldır süregelen barış ve güven ortamının devam edeceğine inancımız tamdır.

Savaşın karanlık ve acı hatıralarını değil, 20 Temmuz 1974’ten sonra Kıbrıslı Türkler için doğan özgürlük, barış ve eşitliği selamlıyoruz. Bu uğurda can veren, gazi olan askerlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.”

KKTC ÜLKÜ OCAKLARI

KKTC Ülkü Ocakları Başkanı Fatih Arıcı da, 20 Temmuz mesajında, Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümün de, harekatın başarı ile sonuçlanmasını sağlayan Kahraman Türk askerlerini minnet ve şükran ile andıklarını ifade etti.

 “ 20 Temmuz 1974’de Kıbrıs coğrafyasında atalarımızdan aldığımız kutlu mirastan bir adım geri atılmamış,1071 yılındaki Sultan Alparslan’ın ruhu Kıbrıs Adası’nda bir kez daha beden bulmuş, Kurtuluş Savaşı’ndaki emek ve mücadelesi bu topraklarda bir kez daha şahlanmıştır” diyen Arıcı, Kıbrıs Türklüğü’nün  yalnız bırakılmadığını ifade etti.

Mesajda şunlar kaydedildi:

“Türk’ün Türk’le kucaklaşarak cani ve gözü dönmüş Rumlara karşı omuz omuza mücadelesi, bağımsızlığa giden yolu oluşturmuştur.

Bu bilinçle Kıbrıs davasına hayatını adayan Dr.Fazıl Küçük ve KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bey başta olmak üzere vatan toprağı için kanını döken tüm mücahitlerimize minnetlerimizi ve dualarımız sunuyoruz”.

TÜRK BİRLİĞİ DAYANIŞMA MERKEZİ

Türk Birliği Dayanışma Derneği (TBDD) Başkanı  Güven Arıklı, “Kıbrıs'ta, 1974'te sağlanan huzur ve barış ortamının bozulmasına asla müsade edilmeyecektir” dedi.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajında, “Doğu Akdeniz  başta olmak üzere Kıbrıs konusunda, Türkiye ve Kıbrıslı Türkleri görmezden gelen anlayışların başarılı olma şansı olmadığını vurgulayan Arıklı “TBDD olarak, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şehit olan askerlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, Türk dünyası ve Kıbrıs Türk Halkı'nın Barış ve Özgürlük Bayramı'nı kutluyoruz” ifadelerine yer verdi.

banner360
Son Güncelleme: 19.07.2020 21:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner350

banner361

banner357

banner363

banner397

banner226

banner301

banner290

banner320

banner331

banner184