banner386

1 Eylül Dünya Barış Günü…

Barış günü mesajları..

01 Eylül 2021 Çarşamba 10:45
1 Eylül Dünya Barış Günü…

Yeni Kıbrıs Partisi Sekretaryası, 1 Eylül’de bir kez daha işgallere ve savaşlara karşı, barışın, insanlığın geleceği için tek seçenek olduğunu vurgulayarak, barış ve küresel adalet için mücadelenin yükseltilmesi çağrısı yaptı.

YKP Sekretaryası 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, bölgenin savaş, silahlı çatışma ve yeni askeri müdahalelerin ve işgallerin sürekli yaşandığı coğrafya konumunda bulunduğunu savunarak, “Kıbrıs’taki İngiliz üslerinin kullanımından, TC’nin İHA ve SİHA’larından ve diğer yabancı ülkelerin askeri faaliyetlerinden dolayı bizler de maalesef bölgede süren savaşların ve çatışmaların parçasıyız” ifadelerine yer verdi.

Bir yandan iklim değişikliğine karşı mücadele edip, karbon salınımının azaltılmasını dile getirirken, diğer yandan daha çok karbon salınımı için yeni doğal gaz kaynaklarının elde edilmesi amacıyla ellerin tetikte olunmasının mantığı olmadığına dikkat çekilen mesajda, dünyanın mevcut kaynaklarının herkes için yeterli olduğu, bu koşullarda daha fazla doğal gaz rezervine ihtiyaç olmadığı, bunun için savaş çıkarılmasının da mantığı olmadığı vurgulandı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Böylesi koşullarda bulunduğumuz coğrafyada anti-militarist, savaş ve işgal karşıtı mücadelenin önemli olduğunun altını bir kez daha çizeriz.

Yeni Kıbrıs Partisi, bu nedenle adanın tamamen askersizleştirilmesi ve tüm militarist yapıların tamamen ortadan kaldırılması için, bölgedeki işgallere ve savaşlara karşı yıllardır sürdürdüğü barış mücadelesini devam ettirmekte kararlıdır.

Yeni Kıbrıs Partisi, Kıbrıs çözüm sürecinde garantiler gibi askeri seçeneklerin gerçekten sorunları çözmeyeceğini yeniden vurgular ve hatırlatır… Unutmayalım en etkin güvenlik ve garanti vicdanlarımızdır’…”

Türk-Sen, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutladı.

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, yazılı açıklamasında, gerek ülkede gerekse dünyanın birçok ülkesinde barışa doğru hızla ilerleyen birçok ülke olduğunu ifade ederek, “Ülkemize ve dünyaya barış gelmesini diler, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlarız” dedi.

Özellikle Kıbrıs’ta yıllardır sürdürülen iki toplumlu görüşmelerin bir an önce sonuçlandırılarak, her iki toplumun kabul edebileceği ve yasayabilir bir barışa ulaşılması konusunda desteklerinin tam olduğunu ifade eden Bıçaklı, “Türk-Sen olarak bizler ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ ilkesine bağlı olarak görüşme sürecine desteğimiz ve katkımız tamdır ve bu sürece daha önce olduğu gibi bundan sonrada katkı koymaya devam edeceğiz. 1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlu Olsun.” İfadelerini kullandı.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, tüm halkların barış içinde yaşayacağı, kardeşliğin, dostluğun hakim olduğu bir Kıbrıs ve dünya özleminde olduklarını belirtti.

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 1 Eylül’ün ‘barış günü’ olarak kabul edilmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen, dünyada çatışma ve şiddetin durmadığını, acı, gözyaşı ve ölümlerin sürdüğünü belirten Özyiğit, milyonlarca insanın yaşam endişesi içinde olduğunu, göç yollarına düştüğünü, binlercesinin ise şiddet ve savaş nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Özyiğit, dünyanın acı, gözyaşı ve şiddete değil, sevgiye, barışa, huzura ve bu yönde mücadeleye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

“KALICI BARIŞA ULAŞANA DEK…”

  1. Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün bu yıl da pandemi koşullarında ve kalıcı barışa ulaşılamayan bir ortamda kutlandığını belirterek, Kıbrıs’ta sürdürülebilir ve kalıcı çözüm yönündeki mücadelelerinin bıkmadan, usanmadan süreceğini vurguladı.

2 devletli çözüm modelinin bugünkü konjonktürde geçerliliği olmadığını, dahası çözümsüzlüğe hizmet ederek ayrılığı pekiştirdiğini ileri süren Özyiğit, Kıbrıs’ta en gerçekçi ve makul çözüm modelinin halen federasyon olduğunu iddia etti.

Yanlış politikada ısrarın Kıbrıs Türkü’ne zarar vermekten başka bir işe yaramayacağı uyarısında bulunan Özyiğit, yapılması gerekenin; Berlin zirvesinde ortaya çıkan metin temelinde, 11 Şubat 2014 tarihli belge ve 30 Haziran tarihli Guterres çerçevesi temelinde müzakerelere başlamak olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının kalıcı barış içinde, eşitlik ve refahı paylaşacağı bir dünyayı hak ettiğini belirten ve tüm barışseverlerin, barış gönüllülerinin bu yöndeki mücadelesinin her zamankinden çok daha önemli ve anlamlı olduğunu vurgulayan Özyiğit, tüm insanlığa savaşların, şiddetin olmadığı barış dolu bir gelecek diledi.

Dünya Sendikalar Federasyonu’nun (DSF) Kıbrıs’taki üye sendikaları, DEV-İŞ, PEO, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN ve DAÜ-SEN, “ 1 Eylül Küresel Barış için Eylem Günü” dolayısıyla bir araya gelerek, ortak açıklamada bulundu.

Açıklamaya, siyasi partilerden CTP, AKEL, TDP, YKP, BKP ve Bağımsızlık Yolu; sivil toplum örgütlerinden Bu Memleket Bizim Platformu, İki Toplumlu Barış İnisiyatifi ve bazı diğer örgütler destek verdi.

Lefkoşa ara bölgede yer alan Dayanışma Evi’nde okunan açıklamanın ardından, İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum savaş kurbanları için Lefkoşa’nın güneyinde dikilen anıt önünde anma etkinliği düzenlendi.

Sendikalar tarafından organize edilen 1 Eylül Programı çerçevesinde, bu akşam saat 20.30’da Samuel Beckett’in yazdığı, İzel Seylani ve Yorgos Kiriaku’nun oynadığı “Godot’yu Beklerken” tiyatro oyunu da, Merkez Lefkoşa Açık Pazar alanında sahnelenecek.

Ortak açıklamayı okuyan PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis ve Dev-İş Genel Başkanı Koral Aşam, “Ortak yurdumuzun sınıf sendikaları olarak, barışın savunulması için, emperyalist müdahalelerin ve savaşların olmayacağı bir dünya için, bütün evlatlarının ortak vatanı, barış ve refah içerisindeki bir Kıbrıs için mücadelede seslerimizi birleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

KYRITSIS: “YURDUMUZUN YENİDEN BİRLEŞMESİ İÇİN MÜCADELE EDEN BÜTÜN DİĞER GÜÇLERLE BİRLİKTE BU YIL DA BURADAYIZ”

PEO Genel Sekreteri Kyritsis, içinde bulunulan sağlık koşullarından dolayı kitlesel bir etkinlik düzenleyemedikleri, ancak “barış konusunda kaygılarını ve ülkede barış ve yeniden birleşme arzusunu dile getirmek üzere, amaç uğruna mücadele eden diğer güçlerle birlikte” bu yıl da orada olduklarını belirtti.

AŞAM: “BARIŞ İSTENCİMİZİ HAYKIRMAYA VE ELİMİZDEN GELDİĞİNCE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Genel Başkanı Koral Aşam ise, ülke liderleri sayesinde giderek Kıbrıs’ta barıştan uzaklaşan bir tabloyla karşı karşıya kalındığını savunarak, “Barışın hakim olmadığı Kıbrıs’ta ve dünyada emekçilerin ve toplumun refaha, sağlığa ve onurlu bir yaşama ulaşması çok da mümkün görülmüyor. Bu anlamda ilerici toplumlar ve emekçiler olarak barış istencimizi haykırmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

NAZİ VAHŞETİNİN KATLETTİĞİ MİLYONLARCA KURBANIN ANISINA İLAN EDİLDİ

Etkinlikte okunan ortak açıklamada, 1939 yılında Nazi Almanya’sının Polonya’ya saldırdığı 1 Eylül’ü, Nazi vahşetinin katlettiği milyonlarca kurbanın anısına DSF’nin “Küresel Barış için Emekçilerin Eylem Günü” olarak ilan ettiği anımsatılarak, halen savaş ve müdahalelerin devam ettiği, yüz binlerce insanın öldürüldüğü, açlıktan öldüğü ya da göçe mecbur edildiği kaydedildi.

Çevrede yaşanan büyük tahribatlar ve küresel ekonomik krizin koşulları sonucunda, emekçilerin çalışma yaşamında güvencesizlikle, işsizlikle, yoğun sosyal çelişkilerle ve yoksullaşma ile mücadele ettiği vurgulanan açıklamada, pandemi bahane edilerek sosyal ve demokratik hakların kısıtlandığı, devletlerin ise milyarlarca Euro’yu sağlık, eğitim ve sosyal yardım yerine, silahlanmaya harcadığı ileri sürüldü.

“HUKUK KURALLARI TEMELİNDE DİYALOG ARACILIĞIYLA UZLAŞMA VE İŞ BİRLİĞİ”

Açıklamada, ülkede emekçilerin de devam eden bölünmüşlük, ekonomik zorluklar, Akdeniz bölgesindeki gerilim, savaş riski ve göç ile mücadele ettiğine işaret edilerek, bölge halklarının çıkarlarına, karşılıklılık ve uluslararası hukuk kuralları temelinde diyalog aracılığıyla uzlaşma ve iş birliğiyle hizmet edilebileceği kaydedildi.

“İki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon çerçevesinde yurdumuzun yeniden birleşmesi için; BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslararası kimliğin olacağı bir devlet için ortak mücadelemize devam etmeye bağlılığımızı tekrarlıyoruz” denilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“1 Eylül vesilesiyle, dünyanın dört bir yanında emek mücadelesi veren sınıf kardeşlerimize enternasyonalist dayanışmamızı ifade ederken, krizin sonuçlarının yine emekçilerin sırtına yüklenmemesi için, barış, sosyal adalet, emek ve insan hakları için umut ve mücadele mesajımızı gönderiyoruz.”

BKP Merkez Yürütme Kurulu, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, tüm dünya ve ülkenin, barışa her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğunu belirterek, Kıbrıs sorununun çözümü ve barışın kökleşmesi için kararlı bir şekilde mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi

Kıbrıs sorununun yıllardır çözümsüzlüğe mahkum edildiğine dikkat çeken BKP Merkez Yürütme Kurulu, tüm barış ve demokrasi güçlerinin birinci önceliğinin erken çözüm ve 47 yıllık bölünmüşlüğün sonlandırılması olduğunu vurguladı.Dünyanın jandarmalığına soyunan ABD’nin, petrol uğruna yaptığı katliamlarla küreselleşme, neo-liberalizm ve kapitalizmin yüzünü açıkça ortaya serdiğini, . ABD ve diğer müttefiklerinin, Irak, Suriye, Libya, Afganistan, Yemen, Filistin ve diğer bölge ülkelerine yaşattığı dramın, bugüne dek yaptıklarının ve bundan sonra yapabileceklerinin somut delili olduğunu belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, yerel ve evrensel barış güçleri ile birlikte hareket ederek, emperyalist savaşlara ve kapitalist sömürüye karşı mücadeleye etmeye ve savaşa karşı barış, sömürüye karşı savaş şiarını ileriye taşımaya devam edeceklerini vurguladı.

banner360
Son Güncelleme: 01.09.2021 15:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner398

banner361

banner357

banner363

banner226

banner301

banner290

banner331

banner184