Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un sunduğu ve İsrail ile Hamas'ın kabul ettiği ateşkes bugün saat 08.00 itibariyle başladı.

Ateşkes süresince Filistinli sivillere su, ilaç ve gıda gönderilmesi planlanıyor. Enkaz altından yeni cesetlerin çıkarılmasıyla ölen Filistinli sayısı 975'e yükseldi.

Gazze'deki ateşkesin sonuna yaklaşılıyor. Paris'te toplanan dışişleri bakanları ise sürenin uzatılması için girişimlerde bulunuyor.  Filistin İçişleri Bakanlığı "Tüm vatandaşların dikkatli olmalarını rica ediyoruz, saat sekizde başlayacak ateşkesi ihlâl etmemelerini talep ediyoruz" açıklamasında bulundu.

EVLERİNİZE GERİ DÖNMEYİN

İsrail ordusu, ateşkesin başlamasının ardından Filistinlilerin cep telefonlarına mesaj göndererek "Gazzeliler, yeni bir uyarıya kadar boşalttığınız evlere geri dönmeyin" uyarısı yaptı.

Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı, geçici ateşkesin başlamasından bu yana enkaz altından 75 cesedin çıkarıldığını duyurdu. Böylelikle 900 olan ölü sayısı 975'i buldu.

GAZZE ÜZERİNDE UÇUŞA DEVAM

İnsani ateşkesin başlamasına rağmen İsrail uçakları Gazze ’nin hava sahasında çok yoğun bir şekilde uçmaya devam ediyor.

İsrail ordusu, ateşkesin başlamasına rağmen askeri birliklerinin bulunduğu bölgelere ambulansların girmesine izin vermiyor. Söz konusu bölgelerin başında Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'un Huza bölgesi bulunuyor. İsrail sınırı hattında bulunan Huza bölgesi kara saldırısının başlamasının ardından İsrail ordusu tarafından işgal edilmişti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Bak Ki-moon'un 12 saatlik ateşkes önerisinin ardından Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri 12 saatlik ateşkesi kabul ettiklerini açıklamıştı. İsrail askeri sözcüsü, ateşkes boyunca tünelleri aramaya devam edeceklerini ve olası saldırılara karşılık vereceklerini söyledi.

ATEŞKES BİTMEDEN SALDIRMIŞTI

İsrail daha önce ilan ettiği ateşkeslerin süresi bitmeden Gazze'ye saldırmıştı.

TÜRKİYE VE KATAR'DAN ORTAK AÇIKLAMA

Türkiye ve Katar 12 saatlik ateşkesin kabul edilmesinden memnuniyet duyulduğunu açıkladı. Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Katar Dışişleri Bakanı Halid Bin Muhammed Atiyye yaptıkları ortak açıklamada şu ifadelere yer verdiler:

"Türkiye ve Katar dışişleri bakanları olarak, Gazze'de, insani amaçlarla 12 saat için yapılan ateşkes çağrısından memnuniyet duyuyoruz. Biz ayrıca bu çağrının Hamas tarafından hemen kabul edilmesini de memnuniyetle karşılıyoruz. Taraflar arasında müzakere edilmiş ve sürdürülebilir bir ateşkese ulaşılması için BM, ABD ve diğer uluslararası ortaklarımızla tüm gücümüzle çalışma yönündeki irademizi tekrar yineliyoruz.”

GÖZLER PARİS'TE

Gazze ’de 12 saatlik ateşkes ilanının ardından ABD, Türkiye ve Katar dışişleri bakanları Fransa ’nın başkenti Paris ’te kapsamlı ateşkesi görüşmeye başladı. Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere ve Avrupa Birliği temsilcileri de görüşmelerde yer alıyor.

Görüşmelere İsrail ve Hamas'tan temsilci katılmıyor.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye ve Katar ’ın Filistin tarafının, özellikle de Hamas'ın üzerinde etkili olduğunu, ABD ’nin de İsrail ve Mısır'ın üzerinde etkili olduğunu söyledi. Bu sebeple Doha'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Katar Dışişleri Bakanı Halit Bin Muhammed Atiyye, Hamas lideri Halit Meşal ile görüşürken, Kerry de Kahire ’de Mısırlı ve İsrailli yetkililerle görüştü. Davutoğlu ile Kerry de sık sık telefonla görüştü.

ANNE KARNINDA BOMBALARIN HEDEFİ OLDU

İsrail ordusunun öldürdüğü Filistinlilerden biri de 23 yaşındaki hamile bir kadındı. Bebeği mucize eseri kurtuldu. Ancak durumu kritik. Akrabalarının annesinin adını verdiği Şeyma bebek, şimdi yaşama tutunmaya çalışıyor.