Reuters ajansına konuşan İsrailli bir yetkili, Mısır arabuluculuğundaki ateşkes teklifini kabul ettiklerini ve ateşkese sadık kalınırsa pazartesi günü görüşmeler için Kahire'ye temsilci göndereceklerini açıkladı.

Pazar günü erken saatlerde Mısır devlet televizyonu, Filistinli bir hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde ateşkesin Filistinli gruplarca kabul edildiğini duyurdu. AFP ’ye bilgi veren Filistinli bir yetkili de, Mısır ’ın teklifinin iki taraftan da kabul gördüğünü ve ateşkesin pazartesi günü yerel saat ile 00.01'de başlayacağını söyledi.

banner341
Mısır Dışişleri Bakanlığı şu açıklamayı yaptı:

Gazze Şeridi ’ndeki şiddetlenmeye devam eden olaylar ve masumları koruma gerekliliği nedeniyle Mısır, İsraillilere ve Filistinlilere Pazartesi saat 00.01 ’den itibaren geçerli olmak üzere 72 saatlik ateşkes çağrısı yapıyor ve bu sürede tarafları kapsamlı ve kalıcı bir ateşkes üzerinde çalışmaya davet ediyor.”

Filistin ve İsrail tarafının 5 Ağustos'ta ateşkes için belirlediği 72 saatlik süre Cuma günü sona erdi, çatışmalar tekrar başladı. "Geçici ateşkes" süresince "kalıcı" bir ateşkesin sağlanması için İsrail ile Filistinli gruplar arasında Mısır'ın başkenti Kahire ’de müzakereler başlattı.

Ateşkesin bitmesinden bu yana ise 14 Filistinli öldürüldü, en az 40 kişi ise yaralandı.