banner348
banner334

Hipertansiyonda "iş Stresi Ve Uykusuzluk" Ölüm Riskini 3 Kat Artırıyor

ALMANYA\'DA YAPILAN BİLİMSEL ARAŞTIRMA, HİPERTANSİYONU OLAN KİŞİLERDE İŞ STRESİ VE UYKUSUZLUĞUN ÖLÜM RİSKİNİ 3 KAT ARTIRDIĞINI ORTAYA KOYDU 

16 Mayıs 2019 Perşembe 09:30
Hipertansiyonda
banner337
banner345

ALMANYA'DA YAPILAN BİLİMSEL ARAŞTIRMA, HİPERTANSİYONU OLAN KİŞİLERDE İŞ STRESİ VE UYKUSUZLUĞUN ÖLÜM RİSKİNİ 3 KAT ARTIRDIĞINI ORTAYA KOYDU 
HÜ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. BÜLENT OKAN YILDIZ:  "ARAŞTIRMAYA HİPERTANSİYONU BULUNAN YAŞLARI 25-65 ARASINDA DEĞİŞEN YAKLAŞIK 2 BİN KİŞİ DAHİL EDİLDİ. ARAŞTIRMADA YER ALAN KATILIMCILARIN HİPERTANSİYON DIŞINDA KALP-DAMAR HASTALIĞI YA DA DİYABET TANILARI BULUNMUYORDU" 
 "KATILIMCILARIN 18 YILLIK TAKİBİ SONUCUNDA, KALP VE DAMAR HASTALIĞI RİSKİNİN, İŞ STRESİ YAŞAYANLARDA YÜZDE 56, UYKU PROBLEMİ BULUNANLARDA YÜZDE 76 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİĞİ BELİRLENDİ" 
"ARAŞTIRMADA, HEM İŞ STRESİ HEM DE UYKU PROBLEMİ OLAN KİŞİLERDE KALP VE DAMAR HASTALIKLARINA BAĞLI ÖLÜM ORANININ İSE ÜÇ KAT ARTTIĞI TESPİT EDİLDİ"
Ankara, 16 Mayıs 19 (T.A:K): Almanya'da yapılan bilimsel araştırmaya göre, iş stresi ve uykusuzluk hipertansiyonu olan kişilerde ölüm riskini 3 kat artırıyor.
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Avrupa Endokrinoloji Derneği Yöneticisi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyonun global hastalık yükü ve ölümlere en fazla katkı sağlayan kronik bir hastalık olduğunu söyledi.
Hipertansiyon için eşik değer 140/90 mmHg olarak alındığında dünyada 1,1 milyarın üzerinde hipertansiyonlu kişi olduğunu ifade eden Yıldız, her yıl 10,5 milyon kişinin hipertansiyon nedeniyle hayatını kaybettiğini vurguladı. Yıldız, Türkiye'de de erişkin nüfusta her 3 kişiden birinde hipertansiyon görüldüğünün altını çizdi.
Doğru şekilde kan basıncı ölçümü ile hipertansiyon tanısı konulmasının son derece kolay olduğunu anlatan Yıldız, sağlıklı yaşam tarzı ve gerektiğinde uygun ilaç kullanımıyla hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu dile getirdi.

banner341
Prof. Dr. Yıldız, buna karşılık Türkiye'deki hipertansiyonlu kişilerin yaklaşık yarısının hastalığını farketmediğine, tanı alan hastaların yaklaşık yarısının tedavi altında bulunduğuna ve tedavileri sürenlerin ancak yarısında kan basıncının kontrol altında olduğuna dikkati çekti.
"KATILIMCILAR, 18 YIL TAKİP ALTINDA TUTULDU"
Alman bilim insanlarınca, hipertansiyonda uykusuzluk ve iş stresi ilişkisini ortaya koyan yeni bir çalışma yapıldığını aktaran Yıldız, araştırmanın çarpıcı sonuçlarına ilişkin şu bilgileri verdi:
"Araştırmaya hipertansiyonu bulunan yaşları 25-65 arasında değişen yaklaşık 2 bin kişi dahil edildi. Araştırmada yer alan katılımcıların hipertansiyon dışında kalp-damar hastalığı ya da diyabet tanıları bulunmuyordu. Katılımcıların 18 yıllık takibi sonucunda, kalp ve damar hastalığı riskinin, iş stresi yaşayanlarda yüzde 56, uyku problemi bulunanlarda yüzde 76 oranında artış gösterdiği belirlendi. Araştırmada, hem iş stresi hem de uyku problemi olan kişilerde kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm oranının ise üç kat arttığı tespit edildi."
Kalp ve damar hastalıklarından kaynaklı ölümleri artıran birçok faktör olduğuna işaret eden Yıldız, bunların arasında yaş, erkek olmak ve genetik yatkınlığın değiştirilmesi mümkün olmayan etkenler bulunduğunu söyledi. Yıldız, sigara, hipertansiyon, kolesterol ve kan yağlarındaki bozukluklar, hareketsiz yaşam ve kilo fazlalığının ise değiştirilebilir risk faktörleri olduğunun altını çizerek "Son yapılan çalışmayla da kaliteli ve yeterli uyku ile düşük stresli iş ortamının ölümleri önlemedeki önemine işaret edildi." dedi.
Yıldız, iş yerinde yüksek stresi olan hipertansif hastalarda hem gece uykuya dalmada zorluk hem de kesintili uyku şeklinde problemlerin fazla görüldüğünü ifade etti.
Prof. Dr. Yıldız, erişkinlerde, en az 6 saat kesintisiz gece uykusunun sağlanabilmesinin ve iş yerlerinde çalışanların stres düzeylerinin azaltılması ve yönetilmesi için stratejiler geliştirilmesinin, çalışan sağlığı ve iş verimliliği açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.
(AA/ÖZ/HA)
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner253

banner211

banner324

banner226

banner301

banner290

banner320

banner302

banner331

banner223

banner184