banner348
banner349

EL-SEN Mücadelemiz İyi Niyetle Kesintisiz Sürecek

Başlattıkları mücadelenin iyi niyetle kesintisiz devam edeceğini kaydetti

13 Şubat 2012 Pazartesi 16:09
EL-SEN Mücadelemiz İyi Niyetle Kesintisiz Sürecek
banner337
banner351

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), KIB-TEK’in “özerklik” temelinde yeniden yapılandırılması ve kurumun siyasilerin yönetiminden uzman ve profesyonellerin denetimine verilmesini talep ederek, bu uğurda başlattıkları mücadelenin iyi niyetle kesintisiz devam edeceğini kaydetti.

El-Sen, Sayıştay’ın Kıb-Tek ile ilgili raporuna da değinerek, raporun içerdiği bilgilerin mücadele etmekteki haklılıklarını ortaya koyduğunu belirtti.

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu bugün yaptığı yazılı açıklamada, sendika olarak aylardır iki konuda halkın dikkatini çekerek, Kıb-Tek’in elde kalan son birkaç büyük varlıktan biri olduğunu vurguladıklarını kaydetti.

Kalyoncu, sendikanın bilim insanlarına yaptırttığı çalışmalar ile hazırladığı çeşitli raporlar sonunda vardıkları bulguları herkesle paylaşmayı sürdürdüklerini ifade ederek, bu çerçevede Kıb-Tek Yönetim Kurulu ile hükümete uyarı ve ihbar yazıları verdiklerini kaydetti.

Tuluy Kalyoncu, hükümete verilen yazıları özetle şöyle sıraladı:

SAYIŞTAY RAPORU

banner341
“AKSA Enerji Üretim AŞ ile yapılan garantili alım sözleşmelerinin uzatılması ve genişletilmesi halinde, KIB-TEK’in tamamen veya kısmen özelleştirilme girişimi olması halinde direniş hakkını her meşru yolla kullanacağını belirtmiş ve hükümetin bu yönde adım atması sonucunda da direnişini başlatmıştı.

Sayıştay’ın 6 Şubat 2012 tarihli Kıb-Tek’e ilişkin raporu haklılığımızı ortaya koymaktadır. Buna göre AKSA Enerji Üretim AŞ ile yapılan garantili alım sözleşmelerine AKSA’nın uymadığı, bu şirkete ödenen ve ödenecek paralarla 26 adet santral alınabileceğinin altı çizilmiştir.

Raporda böyle bir sözleşmenin yaşama geçmesi halinde, KIB-TEK’in kendi elindeki dizel santralleri çalıştıramayacağı, buhar santralini ise ekonomik olmayan bir şekilde çalıştırmak zorunda kalacağı ve bunun sonucunda da 15 milyon 204 bin Amerikan Doları tutarında fazladan yakıt maliyeti oluşacağının altı çizilmiştir.

Raporda KIB-TEK’in mevcut kapasitesi ile üretemeyeceği genel enerji miktarını karşılamak için 2010–2016 devresinde hizmet bedeli olarak 457 milyon 625 bin 363 Amerikan Doları; Sadece kira bedeli dikkate alınsa bile 119 milyon 435 bin 355 Amerikan Doları fazladan ödeme yapılacağı belgeleri ile ortaya konmuştur.”

Kalyoncu, Sayıştay’ın KIB-TEK’e ilişkin raporunun kamuoyunda geniş şekilde tartışılacağını belirterek, EL-SEN olarak bu konuda halkı bilgilendirmeye devam edeceklerini dile getirdi.

RAPOR HAKLILIĞIMIZI TEYİT EDER NİTELİKTE

Raporun son paragrafının “ibret verici” bir şekilde EL-SEN’in direnişinin haklılığını teyit eder içerikte olduğunu da savunan Kalyoncu, raporun son kısmında; “Bu nedenle ilk etapta, Elektrik Kurumu’nun pik yük enerji talebini karşılayabilmesi için Teknecik Santrallerindeki kendi kurulu güç kapasitesini artırması, ayrıca maksimum ve minimum puant yük seviyelerine göre tarife ayarlamasına giderek anlık şok yükün (maksimum puantın) talep kontrolünü sağlaması ile mümkün olacağı ve bu yatırımların finansmanın da raporda izah edilen oluşacak bedeller ile rahatlıkla karşılanabileceği sonucuna varılmıştır” dendiğini kaydetti.

Son Güncelleme: 13.02.2012 16:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner350

banner356

banner357

banner324

banner226

banner301

banner290

banner320

banner303

banner331

banner223

banner184