banner386
banner399
 

İrsen KÜÇÜK Hükümetinin düşürülmesi için muhalefet partilerinin milletvekilleri ile birlikte güvensizlik önerisine iktidar partisine mensup sekiz milletvekilinin imza atmasıyla başlayan süreç, önce partilerinden istifa eden milletvekillerinin DP Parti Meclisinde oybirliği ile aldığı bir kararla Demokrat Partiye katılması ve toplanan Parti Olağanüstü Kurultayında partinin isminin ve amblemin değişmesi ile sonuçlanmıştı. Dört gün önce DEMOKRAT PARTİ ULUSAL GÜÇLER milletvekili adaylarının Yüksek Seçim Kuruluna sunulması ile de bu süreç perçinlenmiştir.


Demokrat Parti 2010 Yerel Seçimleri öncesinde bir azınlık hükümeti olan İrsen KÜÇÜK hükümetine koşulsuz destek vermiş ve iki parti yerel seçimlerde işbirliği yapmıştı. Bu desteğin ve işbirliğinin karşılığını da üç milletvekilinin Demokrat Parti’den istifa ettirilmesi ile almıştı. Parti Genel Başkanlığını 6 aylığına ve geçici olarak üstlendiğini açıklayan İrsen KÜÇÜK, parti delegelerine olduğu gibi, güvenoyu almasını destekleyen ve yerel seçimlerde işbirliği yaptığı Demokrat Parti’ye de ihanet etmişti.


İhanet serisi kurgulayarak ve gerçekleştirerek iktidarı ele geçiren, seçmen desteğini 2010 milletvekili ara seçimleri ile kaybettiği tescil edilen ve yaptığı transverlerle Meclis çoğunluğunu sağlasa bile, siyasi etik bakımından meşruiyeti olmayan bir hükümetle iktidarını sürdüren Sayın İrsen KÜÇÜK, önce kötü yönetimi ile KKTC Halkını çileden çıkarmış ve sonunda iktidar partisi mensuplarını da isyan ettirmişti. Bilindiği gibi son Kurultay’da parti delegesinin yarısından çoğu rakibi Sayın Ahmet KAŞİF’i desteklemiş olmasına rağmen, siyasi etiği bir kez daha çiğneyerek tranfer ettiği milletvekilleri ve Belediye Meclis Üyeleri sayesinde ve sadece 7 oy farkla Genel Başkan seçilebilmişti.


Demokrat Parti Ulusal Güçler, daha isim değiştirmeden Demokrat Parti’nin 20. Kuruluş yıldönümünün kutlandığı ve 1 EYLÜL 2012’te Lefkoşa ATATTÜRK Meydanında yapılan şenlikten başlayarak, Sabredin GELİYORUZ sloganı ile bütünleştirdiği bir kampanya ile halkın hem öfkesine kulak vermiş, hem de iktidara geldiğinde bu öfkenin nasıl sakinleştirileceğini, halkın şikayetlerinden yola çıkarak hazırladığı bir siyasi programla iyi yönetimin nasıl mümkün olacağını açıklamıştı. Sabredin GELİYORUZ kampanyası ile Demokrat Parti Kıbrıs Türk Halkının kötü yönetime karşı haklı isyanının sesi olmuştu.Bugün Demokrat Parti Ulusal Güçler kurumsal kimliği altında biraraya gelenler, yukarıda özetlendiği gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kötü yönetilmesine isyan edenlerdir. Hepsinin ortak endişesi, bu kötü yönetimin KKTC’nin varlığını ve egemenliğini tehdit etmesidir. Bu çatı altında bir araya gelen KKTC sevdalılarının ortak hedefi Cumhuriyeti güçlendirmektir. Bu hedefi gerçekleştirmenin yolu da İYİ YÖNETİŞİM ilkelerini uygulayacak YENİ SİYASETİN hayat bulması, yani HALKIN İKTİDARININ gerçekleşmesidir. Temel amaç DEĞİŞİMİ gerçekleştirmektir.Demokrat Parti Ulusal Güçler isminin ve partinin yeni ambleminin kabul edildiği Olağanüstü Kurultay’da yaşanan heyecan fırtınası, bu hareketin kısa dönemli değil, uzun süreli bir toparlanma sürecinin habercisidir. Kurultayın ilk gündem maddesi olan yeni amblemin, daha Divan Başkanı oylama yapmadan, eski amblemin oluşturduğu DP bayrağının kaldırılması sırasında görülmesi ile uzun süre ayakta alkışlanması bu Kurultayda esecek heyecan fırtınasının ilk habercisi olmuştu. Amblem değişikliği gibi isim değişikliği de ayakta yapılan alkışlarla gerçekleşti.


Olağanüstü Kurultayda en heyecanlı an ve en büyük alkış tufanı, Parti Genel Başkanı Sayın Serdar DENKTAŞ’ın adının Divan Başkanı tarafından anons edilmesi ile yaşandı. Anonsun yapılması ile Atatürk Kapalı Spor Salonunu dolduran bini aşkın delege, partili ve misafirin istisnasız tamamı aynı anda ayağa kalkalarak ve Genel Başkanın oturduğu yere dönerek dakikalaca alkışladılar. Bu alkış tufanı, yedi yıldır muhalefette olan partisini dirayetli yönetimi ile ayakta tutması, siyasi öngörüleri ve önderliği ile yeni bir bütünleşme sürecini başlatması nedeniyle, hak edilmiştir.


DEMOKRAT PARTİ ULUSAL GÜÇLER ismi ve DP ve MEŞALE, iki yanda ONBİR YAPRAKLI İKİ ZEYTİN DALI ve altta ULUSAL GÜÇLER kelimelerinin oluşturduğu amblemin simgelediği, siyasi şemsiyenin altında bir araya gelenler, bir seçim ittifakı için toplanmadılar. KKTC’Nİ GÜÇLENDİRME ORTAK HEDEFİNİ gerçekleştirmek için Katolik nikahı ile bir daha ayrılmamak üzere bir araya geldiler.Her geçen gün büyüyen ve sadece seçim sürecinde değil, ondan çok sonra da devam edecek yeni katılımlara açık KKTC sevdalılarının bütünleşmesinin tek adresi bundan böyle; DEMOKRAT PARTİ ULUSAL GÜÇLER’dir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner398

banner361

banner357

banner363

banner403

banner324

banner226

banner301

banner290

banner320

banner331

banner184