OTLU: “POLENİN BESİN DEĞERİ BALDAN 214 KAT DAHA YÜKSEK”

Adana Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Turan Otlu, besin değeri baldan 214 kat daha yüksek olan polenin de tüketilmesi çağrısında bulundu.

Otlu, yaptığı açıklamada, özellikle çocukların polen tüketmesi konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Arıların kendilerini ve yavrularını beslemek için çiçeklerden polen topladığını vurgulayan Otlu, bu maddenin insan sağlığına çok faydalı besin kaynağı olduğunu kaydetti.

“POLENİN BESİN DEĞERİ BALDAN 214 KAT DAHA YÜKSEK”

Polenin, sindirim sistemini düzgün çalıştırdığını, bağırsak iltihabını iyileştirdiğini, kabızlık ve bağırsak düzensizliğine iyi geldiğini anlatan Otlu, şu bilgileri verdi:

“Polen, sinir sistemine iyi gelir, kansızlığı önlemede, çocukların büyüme ve gelişmesine katkı sağlar.

Bu nedenle gelişme çağındaki çocukların tüketmesi çok uygun. Yorgunluk, halsizlik hissedenlere enerji veren, metabolizmayı dengeleyen ve prostata iyi gelen polenin besin değeri baldan 214 kat daha yüksek.

 Bileşiminde B1, B2, B3, B5, B6, C, E ve H vitaminleri var. Ayrıca içerisinde bulunan yüzde 20-22 protein ve mineral nedeniyle insan sağlığı için çok değerli.

Polen, yemeklerden yarım saat önce bir tatlı kaşığı olmak üzere günde 3 defa yenilebilir. Sade olarak yenilebildiği gibi suya, süte ve bala karıştırılarak da tüketilebilir.”