Evrim Kamalı/İbrahm Özejder Ve Cenk Mutluyakalı’ya Yanıt…

Öncelikle İbrahim Özejdere objektif pencereden bakarak konuyu irdelemesi ve haklı olana hakkını vermesinden ötürü teşekkür ederim ve geçmişte kendisi aleyhine yapmış olduğum tespitler ve beyanlardan ötürü özür dilerim. Şimdi Özejder yazdı diye sorun çözüldü mü? Çözülmedi çünkü hırsızlık yapılmıştır ve haberlerim izinsiz olarak kullanılmıştır özür dilemek yersiz ve anlamsızdır, özür bir sefer yapılan hata için söylenir tekrar edilirse özür geçmez. Bu nedenle hiçbir şekilde Yenidüzen Gazetesinin özrünü kabul etmediğimi belirtmek isterim.

Ayşe Güler’in konusunu açıklamak gerekirse bu konuda objektif olarak elinde delil olmadığından Özejder nötr kaldı ancak bu konu hakkında Ayşe’nin yaptığı savunma Ayşe’nin kendisinin de inanmadığı bir savunmadır. Olayın insani boyutunu ele alıp yolla çıkmaları durumunda da yolda kalacaklarını belirtmek isterim konu olay günü olayı ilk öğrenenlerden biri benim hatta aileden de önce olay yerine gitmek yerine meslektaşım ve arkadaşım olan Mustafa abinin yanına gitmeyi ve olay günü hep onun yanında geçirmeyi tercih ettim. İnsani değerler daha ağır bastığından, haberin değil vicdanımın sesini dinledim. Olayın insani boyutuna girmeyelim gereksiz. Ayşe savunmasında fotoğrafın Mustafa Abinin olduğunu düşündüm diyor diyebilir ancak Ayşe’ye sorulması gereken soru meslek hayatında uzun süredir ve halen daha mahkeme muhabirliği yapmaktadır Mustafa abinin ne zaman mahkeme muhabirliği yaptığını görmüştür? Mustafa abi kültür sanat etkinlikleri sokak haberleri yapmakta olduğunu bilmiyor mu? Biliyor bu nedenle verdiği savunma inandırıcı değildir.

Cenk Mutlu yakalının Halkınsesi ile olan haber veya foto anlaşması üzerinden haberimi alması yayınlaması ve sonrada özür dilemesi üzerine sorulması gereken soru şu olmalıdır. Halkınsesi Gazetesinin yaklaşık 1 yıldır Lefkoşa Mahkemesi haberlerini benden aldığını bilmiyor mu? Biliyor. Yakın çalıştığı kurumun ne yapıp yapmadığını bilmezdim diyerek geçiştirmek bence bu kadar basit değildir. Bu nedenle özür dilemek bence sözden öteye geçmemektedir.

Didem Menteş’in olayı ise açık ve nettir Cenk Mutluyakalı’nın ““193 paket Bonzai” başlıklı haber, muhabirimiz tarafında yerinde izlenmiş, haber, farklı kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.” açıklaması komiktir çünkü muhabiri bizzat bana yapmış olduğu beyanın da haberi Halkınsesi gazetesinden aldığını ve bunu ispatlaya bileceğini beyan etmiştir. Yani yerinde izlemiştir söz tamamen gerçek dışıdır çünkü o gün duruşma salonunda ne Didem nede Yenidüzen

gazetesinde hiç kimse yoktu. Kaldı ki suçu işleyenin yazdığı mesaj aşağıda açıktır.


Bu nedenle Cenk Mutluyakalı’nın bu açıklamaları yapmazdan önce iyibir araştırma yapması gerekirdi. Bu konuşmalar kendisine iletilmişti.

Gelelim en önemli konuya Cenk Mutluyakalı’nın haklı olduğu ancak haklı olmasına rağmen pratikte sınıfta kaldığı duruma. Mutluyakalı diyor ki “ ‘ajans’ ya da ‘serbest gazeteci’ iddiası ile haber paylaşımı yapan bu kişilerin hiçbir ‘kurumsal kimlik’, ‘sözleşme’, ‘kayıt’ ya da ‘sorumluluk’ taşımamasıdır. Basın Kartı Tüzüğü’nde ‘serbest gazetecilik’ ya da ‘ajanslar’ın çalışma koşulları net bir şekilde anlatılmaktadır; eğer, ‘ajans’ ya da ‘serbest gazeteci’ iddiası ile çalışan kişiler, ilgili yapısal / kurumsal süreçleri tamamlamış olsa, kanımca, böylesi sıkıntıların da önüne geçilebilecektir. Tüm bu gerekçeler, kaynak kullanmak ya da izinsiz haber yayınlamak yönünde hiçbirimize ‘haklılık’ kazandırmaz. Ancak, medyanın kurumsallaşması ve çok daha sorumlu bir anlayışla ilerlemesi için de çağdaş yapılanması kaçınılmazdır.”

Evrim Kamalı olarak yaklaşık 1 yıldır basın sektöründe verdiğim hizmetleri kurmuş olduğum şahıs şirketi adı altında yürütmekteyim. Yani bunun anlamı şudur ki vergi dairesinden almış olduğum resmi sicil ile işler yapmaktayım. Kendi sigortamı kurduğum şirket adı altında yatırmakta ve faturalar kesmekteyim. Ancak bu durum ortada iken savunduğun şeyler güzel ama bu durumun çoğalması serbest olarak çalışanların yasal statüye bürünmeleri konusunda yaptığın icraatlar nelerdir. Haber anlaşması yaptığın serbest gazetecilerin hangisinin vergi sicili var ve şirketi vardır. Bu nedenle benim vermiş olduğum hizmetlerin yasal olup olmadığını araştırmadan yazman yine sınıfta kalmana neden olmuştur. Aşağıda vergi sicil belgemi size yollamakta yarar görüyorum.


Tüm bu açıklamalar üzerine Sayın İbrahim Özejder’in haklının yanında tavır sergileyip gerçekleri yazdığından ötürü teşekkür ederim.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner28

banner211

banner184